Ogólny rozkład materiału - wrzesień

1. Witajcie w przedszkolu

2. Droga do przedszkola

3. Nadeszła jesień

4. Co robią zwierzęta jesienią?

Język angielski:

1. Greetings

2. Colours

3. Numbers

4. School supplies

Wybrane formy aktywności dzieci

• Społeczna aktywność dziecka:
    • czynne uczestniczenie w ustalaniu reguł i zasad współżycia w grupie, prowadzenie dialogów z zachowaniem przyjętych zasad poprzez opracowanie kodeksu grupowego zawierającego zbiór zasad obowiązujących w przedszkolu na podstawie opowiadania "Zabawa Tygryska".
  • Językowa aktywność dziecka:
    • poznawanie zapisu swojego imienia i zapisu imion kolegów i koleżanek z grupy;
    • wyodrębnianie zdań w wypowiedziach, liczenie ich, układanie wypowiedzi, np. na temat obrazka, składającej się z określonej liczby zdań;
    • wprowadzenie pojęcia głoska i określanie pierwszych głosek w nazwach obrazków;
    • liczenie głosek w słowach; układanie słów rozpoczynających się, kończących się daną głoską.
  • Artystyczna aktywność dziecka:
    • improwizowanie ruchem słów piosenki "Wiewióreczka";
    • nauka tańca śląskiego "Koziorajka";
    • rozwijanie umiejętności zapamiętywania słów i melodii piosenki "Kolorowe liście";
    • tworzenie prac grupowych i indywidualnych poprzez wyrażanie obserwacji i przeżyć w ekspresji plastycznej z wykorzystaniem różnych technik, np. "Jesienne liście".
  • Ruchowa i zdrowotna aktywność dziecka:
    • zacieśnianie kontaktów interpersonalnych z grupą poprzez wspólne organizowanie zabaw ruchowych, np. zabawa orientacyjno-porządkowa "Zapamiętaj swoją parę", "Figurki", zabawa bieżna "Kucanka", zabawa ruchowa "Pociąg imion".
  • Poznawcza aktywność dziecka:
    • rozpoznawanie, identyfikowanie i nazywanie niektórych znaków drogowych;
    • zapoznanie z różnymi środkami komunikacji: lądowej, powietrznej i wodnej;
    • przybliżanie informacji na temat samochodów specjalistycznych i ich znaczenia dla społeczeństwa, utrwalenie numerów telefonów alarmowych;
    • poznawanie wybranych przedstawicieli grzybów jadalnych (np. borowik, maślak) i niejadalnych (np. muchomor sromotnikowy);
    • zapoznanie ze sposobami przygotowywania się zwierząt do zimy;
    • dodawanie i odejmowanie w zakresie 10 z wykorzystaniem palców lub innych zbiorów zastępczych.