Ogólny rozkład materiału - LISTOPAD

Język angielski:

Rodzina

WYBRANE FORMY AKTYWNOŚCI:

• Zapoznanie dzieci ze słowem ,,wolność’’, doskonalenie umiejętności wypowiadania się, budowania tożsamości narodowej, zachęcania dzieci do poszanowania odmienności, ćwiczenia pamięci i uwrażliwiania na potrzeby innych ludzi. Stworzenie pięknych prac plastycznych związanych z tematem.
  • Omawianie wartości „wolność” – słuchanie opowiadania „Dzień Niepodległości” G. Lipińskiej i rozmowa na temat utworu.
    • „Moja ojczyzna” – zabawa twórcza, improwizacja malarska do dowolnego utworu muzyki poważnej
    • „Biały wysoko, czerwony nisko” – zabawa ruchowa.
    • „Gdzie ty mieszkasz?” – rozmowa kierowana na podstawie wiersza i ilustracji.
    • „Stach” – zabawa z rymowanką.
    • „Domy i domki” – zabawa twórcza.
    • „W którym budynku mieszkam?” – zabawa dydaktyczna, określanie liczby sylab w słowie.
    • „Zbuduj dom z...” – zabawa konstrukcyjno-matematyczna, budowanie domów z określonej liczby klocków, porównywanie ich wysokości.
    • „Dźwięki niskie i wysokie” – zabawy dydaktyczno-słuchowe.
    • Omawianie wartości „wolność” – słuchanie opowiadania „O ptaku, który utracił wolność” M. Szeląg i rozmowa na temat treści utworu.
    • „Piórka” – ćwiczenia oddechowe.
    • „Uwaga! Jastrząb” – zabawa ruchowa.
    • „Gdzie jest nasza stolica?” – rozmowa kierowana przy mapie.
    • „Co to jest Polska” – słuchanie wiersza Cz. Janczarskiego i rozmowa na temat krajobrazów Polski z wykorzystaniem ilustracji.
    • „Gramy na swoich ciałach”– ćwiczenia rytmiczne.
    • „Mały Polak, przedszkolak” – słuchanie piosenki i rozmowa na temat jej treści, ilustracja ruchowo-rytmiczna do piosenki, wymruczenie melodii piosenki, nauka piosenki fragmentami ze słuchu
    • „Zbiory białych i zbiory czerwonych” – ćwiczenia klasyfikacji i spostrzegawczości
    • „Orzeł Biały” – praca plastyczna.
    • „Orły i gniazda” – zabawa ruchowa.
    • „Król i poddani” – zabawa twórcza, naśladowcza.
    • „Zwierzęta domowe ukryte na kostce” – ćwiczenia motoryki narządów mowy, ćwiczenia ortofoniczne.
    • „Kim jestem?” – rozwiązywanie zagadek.
    • Pies” – rozwiązywanie zagadki, rozmowa na temat wyglądu psów, ich odżywiania się i zachowania.
    • „Myszki” – zabawa paluszkowa z rymowanką.
    • „Ile słyszysz dźwięków?” – zabawy matematyczno-słuchowe.
    • „Tyle ruchów, ile dźwięków” – zabawa ruchowa.
    • „Zgadnij, jakim instrumentem jestem?” – zagadki pantomimiczne.
    • „Muzyczne albumy” – zabawa plastyczna.