Ogólny rozkład materiału- WRZESIEŃ

3. Numbers

4. Revision

Wybrane formy aktywności dzieci

• Zabawy dowolne w kącikach zainteresowań – swobodne rozmowy na temat wakacji i emocji związanych z powrotem do przedszkola.

• „Poznajemy siebie nawzajem” – zabawa integracyjna.

• Zabawy w ogrodzie przedszkolnym – zachęcanie dzieci do zapraszania rówieśników do wspólnych zabaw, obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie

• „Naprawimy misia” – słuchanie wiersza Cz. Janczarskiego i rozmowa na temat zasad przedszkolnych, tworzenie kodeksu grupy.

• Zabawy matematyczne doskonalące umiejętności klasyfikowania: „Worek z zabawkami”, „Klocki, misie, samochody”, „Na półce z zabawkami”.

• Wprowadzenie piosenki „Piłka Oli” – wysłuchanie piosenki, rozmowa na jej temat, ilustracja ruchowa do piosenki, ćwiczenia oddechowe i emisyjne.

• Słuchanie wiersza I. Suchorzewskiej „Znaczki” , ilustrowanego sylwetami, i rozmowa na temat jego treści.

• Zabawa ruchowa „Odszukaj taki sam znaczek” .

• „Bo w przedszkolu...” – słuchanie wiersza, rozmowa na temat jego treści oraz emocji dzieci związanych z pobytem w przedszkolu.

• „Kto pracuje w przedszkolu?” – zabawa dydaktyczna z ilustracjami.

• „Co do kogo należy?” – tworzenie zbiorów przedmiotów należących do poszczególnych osób pracujących w przedszkolu, przeliczanie przedmiotów.

• Omawianie wartości odwaga i dzielność – słuchanie wiersza M. Konopnickiej „Stefek Burczymucha”, rozmowa na temat jego treści.

• „Jestem odważny jak...” – zabawa z elementem pantomimy.

• „Ważne zawody” – zabawa dydaktyczna, układanie w zespołach puzzli przedstawiających pojazdy specjalistyczne, rozmowa na temat pracy strażaka, policjanta i lekarza.

• Spacer w pobliżu przedszkola, wycieczka na skrzyżowanie – obserwacja ruchu ulicznego, podawanie nazw mijanych znaków drogowych, przejście przez ulicę z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

• „Samochody” – zabawa twórcza z wykorzystaniem figur geometrycznych.

• Wprowadzenie piosenki „Jadąc samochodem” – zabawa w kole ze śpiewem „Kółko graniaste”, wysłuchanie piosenki „Jadąc samochodem” i rozmowa na jej temat, zabawa rytmiczna przy piosence, ćwiczenia emisyjne.

• „Sygnalizator” – słuchanie wiersza U. Kamińskiej, rozmowa na temat jego treści.

• Sygnalizator świetlny” – praca plastyczna, wyklejanie sygnalizatora kulkami z bibuły.

• „Odtwarzamy rytm 112” – zabawa rytmiczno-słuchowa.

• „Trzy ważne zawody” – rozwiązywanie zagadek dotyczących pracy strażaka, lekarza i policjanta, oglądanie ilustracji i rozmowa o tych zawodach.

• „Dźwięki ulicy” – zabawa słuchowa, podawanie nazw dźwięków wydawanych przez różne pojazdy biorące udział w ruchu drogowym.

• „Pożar” – słuchanie wiersza W. Broniewskiego i rozmowa na temat jego treści.

• „Czego potrzebuje strażak?” – zabawa dydaktyczna.

• „Wóz strażacki” – praca plastyczna z rolek, słomek, nakrętek, kół origami i drucików kreatywnych.